Baška a výlety do okolí

I přes stabilní počasí se někdy v Bašce může stát, že prostě některý den nebude vhodný ke koupání. Typicky ve dnech, kdy vane vítr Bora. Naštěstí ani v takových případech není nic ztraceno a rozhodně neprobendíte celý den.

Pokud vás zajímá historie, doporučuji se vydat do centra do místního etnografického muzea ukazujícího původní městský dům v Bašce se způsobem života, jaký se zde vedl v minulosti. Poté můžete navštívit i místní městské muzeum.

Baška, muzeum

Kostely v Bašce

Zajímají-li vás sakrální stavby a architektura, můžete navštívit kostel Svatého Michala v přímo v Bašce, nebo si udělat krátký výlet ke kostelu Svatého Ivana u hřbitova nad Baškou. Zde si lze prohlédnout například hrobky Emila Geistlicha a Zdeňky Čermákové. Za na délku krátký, ale výškově náročnější výšlap vám bude odměnou překrásný výhled na Bašku, který přímo vybízí k fotografování. Ostatně, všechny snímky Bašky používané v cestovních kancelářích a agenturách jsou pořizovány právě z těchto míst.

kostel Svatého Michala v Bašce

Při výšlapu ke kostelu Svatého Ivana budete také míjet pamětní desku s informací, že v daných místech stávala středověká pevnost.

Kostel, Baška

Hlaholice

Po celém okolí Bašky jsou pak pamětní desky s různými znaky z hlaholice, tedy nejstaršího a dnes již nepoužívaného slovanského písma. Vytvořil jej Konstantin ze Soluně (jinými slovy Svatý Cyril) a kromě Velké Moravy a Čech se hojně a dlouho používalo právě v Chorvatsku. Baška nabízí hlaholitickou stezku, na které můžete postupně objevovat jednotlivé znaky z tohoto písma a u každého si přečíst nějakou zajímavost.

Jedna zastávka na hlaholitické stezce v Bašce

Výlety lodí

Určitě doporučuji vydat se na celodenní výlet některou z lodí. Trasa výletů je podobná, podíváte se například na Goli otok, tedy na neobydlený ostrov, kde jsou zbytky politického vězení a nábytkářské továrny z doby Titova režimu.

Chorvatský Alkatraz, Goli otok

Další zajímavostí na takovém výletu může být třeba zastávka v San Marinu, kde vyzkoušíte, zda je lepší koupání tam či v Bašce. San Marino je oblast poblíž Loparu na ostrově Rab, odkud jezdí lodní taxi na Goli Otok.

Výet lodí okolo Krku

Video průvodce Baškou a dalšími městy na Krku

Na YouTube najdete seriál TOP Destinacije věnovaný zajímavých místům nejen na chorvatském pobřeží. Dva díly byly věnovány i ostrovu Krk. První o městech Omišalj, Njivice a Krk najdete na našem druhém webu Njivice.cz, video o Bašce a zbytku ostrova je zde: